Skąd w domu bierze się wilgoć?
Wysoki poziom wilgoci w domu stanowi poważny problem. Prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, czyli patogenów, które są dużym zagrożeniem dla zdrowia domowników. Mogą powodować alergie, problemy z układem oddechowym, a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory. Wysoka wilgotność powietrza negatywnie oddziałuje również na stan techniczny budynków. Przyspiesza niszczenie niektórych elementów, a w zaawansowanym stopniu prowadzi do destabilizacji konstrukcji. Skąd bierze się wilgoć w pomieszczeniach? Oto co przyczynia się do jej występowania.
Codzienne czynności i prace domowe
Głównym źródłem wilgoci w domu jest znaczna część codziennych obowiązków wykonywanych przez domowników. Gotowanie, suszenie wypranych ubrań czy branie gorących kąpieli to zaledwie kilka przykładów działań, które podnoszą wilgotność powietrza. I choć nie da się z nich zrezygnować, ich negatywnym skutkom zapobiega sprawna wentylacja oraz montaż systemów klimatyzacyjnych zapewniających odpowiedni mikroklimat w obiektach.
Niesprawna wentylacja
Częstym powodem występowania wilgoci w domach jest brak wentylacji lub jej niewłaściwe funkcjonowanie np. z powodu niedrożności kanałów wentylacyjnych. Kiedy wentylacja działa prawidłowo, wilgotne powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, a do wnętrza trafia świeże. W przypadku, gdy pojawiają się problemy z cyrkulacją, wilgoć kumuluje się w pomieszczeniach, gdyż nie znajduje ujścia.
Błędy konstrukcyjne
Wśród innych przyczyn nadmiaru wilgoci w domu wymienia się błędy popełniane przy budowie lub modernizacji obiektu. Mowa np. o nieodpowiednim ociepleniu, źle wykonanej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów czy też niedostatecznym uszczelnieniu dachu. Problemem bywa też nieodpowiednio wykonana izolacja termiczna podczas montażu stolarki okiennej i drzwiowej.