Chłodzenie dwutlenkiem węgla – wady i zalety
Instalacje chłodnicze wykorzystujące dwutlenek węgla stają się obecnie coraz bardziej popularne. W kontekście tego rozwiązania pojawia się wiele zalet, powszechnie wymienianych przez specjalistów. Czy więc górują one nad wadami i sprawiają, że właśnie ta metoda chłodzenia będzie znajdować coraz szersze zastosowanie? Co warto wiedzieć o wadach oraz zaletach chłodzenia z wykorzystaniem CO2?
Jakie zalety ma chłodzenie CO2?
Jako pierwszą i główną zaletą chłodnictwa CO2 wymienia się pozytywny wpływ na środowisko – nie wykazuje on szkodliwego wpływu na warstwę ozonową, w związku z czym jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niżeli czynniki chłodnicze z grupy CFC. Stanowi on również skuteczny sposób na redukcję kosztów związanych utrzymaniem i serwisowaniem urządzeń oraz maszyn i całej produkcji. Jednak to nie wszystkie zalety, jakie występują w przypadku zastosowania chłodzenia z wykorzystaniem CO2.
Pośród innych zalet wymienia się również fakt, że instalacje chłodnicze mają mniejsze rozmiary, wykorzystuje się również zdecydowanie mniejsze sprężarki. Uwagę przykuwa również fakt, że układy z CO2 wykazują zdecydowanie większą wydajność niżeli czynniki freonowe oraz syntetyczne, oraz to, że układy są zdecydowanie mniej wrażliwe na spadki ciśnień. Doskonale sprawdzają się więc w chłodnictwie przemysłowym, transportowym, spożywczym, komercyjnym, w instalacjach okrętowych czy w sklepach spożywczych.
Czy w przypadku chłodzenia CO2 pojawiają się jakiekolwiek wady?
Z całą pewnością dostrzegalny jest brak zaufania do tego rodzaju rozwiązań. Jednak z praktycznego i jakościowego punktu widzenia jest to metoda bardzo korzystna i wydajna. Czy sprawdzi się w konkretnych okolicznościach, powinniśmy sprawdzić bardziej indywidualnie – zgłaszając się do firmy, która zajmuje się szeroko rozumianym chłodnictwem, posiada doświadczenie i pomoże nam w dobraniu najlepszych dla nas rozwiązań z jego zakresu. Czy będzie to CO2? Niekoniecznie, jednak taka metoda sprawdza się w wielu miejscach i ciekawych zastosowaniach, dlatego warto ją rozważyć.